Med tema historiska romaner för veckans topplista rör vi oss i min miljö! Det är till och med så pass att det kommer att bli två topplistor idag, först en topp 5 med historiska romaner som jag anser vara någon form av klassiker (antingen handlade de om förfluten tid redan då de skrevs, eller så har de blivit historiska med tiden. Ja, jag tänker på Jane Austen). Sedan blir det en topp 5 med historiska romaner jag gillat under senare år.
Den ”klassiska” listan inleds med Kristin Lavransdotter av Sigrid Undset. Sedan Mika Waltaris Mikael Ludenfot, men till exempel Sinuhe egyptiern kunde också passat bra här. Jane Austen, som utlovat här ovanför, med Pride and Prejudice. The game of kings av Dorothy Dunnett kräver en del av sin läsare, men om man sätter ner tiden den kräver ger den lika mycket tillbaka. Plus att den handlar om Skottland. Sen tar jag till heders mitt gamla motto- en lista där du kan ta med Selma Lagerlöf är en bra lista! Dessutom gillar jag verkligen omslaget på pocketboken jag har.
Nå, det var den mer klassiska listan. Sedan lite bra historiska böcker jag läst relativt nyligen!
Till min överraskning blev det hela tre finländska författare på den här listan. Men tydligen har jag läst bra historiska böcker av finländska författare. 1793-Niklas Natt och dag, jag ser fram emot 1794! Själarnas ö av Johanna Holmström var inte en sån bok som jag hade väntat mig. Hallonbacken av eva Frantz är en bra spökhistoria för barn. A study in scarlet women av Sherry Thomas utgår från att Sherlock Holmes var en kvinna, och den serien borde jag fortsätta läsa. Och sen En blå död av Mikko Porvali, inleder en trilogi som kallas Karelia Noir. Jag har hittills bara läst två böcker.
Många bra böcker i den här listan. Själarnas ö är jag nyfiken på.
Den var inte riktigt vad jag trodde att den skulle vara.
Roligt att du tar med Sinuhe, en av mina favoriter, tack för många intressanta tips.
Jag måste ta itu med Kristin Lavransdotter! Waltari har jag faktiskt inte läst, det borde jag. Själarnas ö verkar riktigt bra, den ska jag leta upp.
Kristin Lavransdotter är ju något av en tegelsten, så den kanske passar som sommar- och semesterläsning.
Mika Waltaris historiska böcker gillar jag!
Så roligt med två listor! Älskar historiska romaner (men jag är lite dålig på att läsa dem) så det känns lyxigt att få så många bra tips. 😀 The game of kings verkar intressant, likaså Hallonbacken och A study in scarlet women. Och vill definitivt läsa mer Selma Lagerlöf!
Selma Lagerlöf är alltid ett säkert val.
Lagerlöf vill jag läsa mer av 🙂
Jag har inte heller läst allt hon skrivit.
1793 fortsätter jag att vara nyfiken på, får se om jag gör något åt det någon gång 🙂 Porvalis serie är jag också nyfiken på.
Jag har i och för sig hört att tredje delen inte riktigt är lika bra som de två första, men har inte läst den så jag vet inte säkert.
Karelia noir låter intressant. 1793 har jag börjat på men kom av mig av blodet. tänkte att jag ska göra ett försök till. Själarnas ö tyckte jag var jätteintressant
Alla var intressanta på sitt vis.
Tack för tips, fina omslag på en del med, lite svag för det.
Varsågod!
Bland de översta har jag läst Gösta Berlings saga och bland de nedersta 1794. Tack för övriga tips.
Varsågod
Kristin Lavransdotter vill jag läsa. 1793 har jag läst och tyckte den var superbra! En blå död finns oläst i min bokhylla
Alltid bra att ha olästa böcker i hyllan.
1793 är med på min lista också. har läst Gösta Berlings saga, Kristin Lavransdotter och Pride and prejudice är en av mina favoritböcker,
Mina med!
Kristin Lavransdotter älskade jag en gång i tiden! 1793 är jag nyfiken på
1793 var en bra deckare tyckte jag.
Intressanta tips. Några av dem har jag läst. Exempelvis Austens samtliga.
Ja, Jane Austens böcker har åldrats med behag.
Många spännande böcker på din lista. Bara läst boken av Jane Austen.
Tack!