Vi börjar tisdagen på ett fruktbart sätt! Jag har för övrigt faktiskt startat den här dagen ganska aktivt, morgonsimning på simhallen och frukost i sällskap med lokaltidningen känns som en väldigt bra morgon. Nu ska det bli frukter och bär tillsammans med Ugglan & boken ännu innan arbetsdagen tar vid!

Smultron och svek av Eva Swedenmark och Annica Wennström har nog en av de bästa titlarna jag har träffat på. Inte så där jätteminnesvärd bok, men den innehåller en del matlagning och det gillar jag alltid att läsa om.

The Priory of the Orange Tree av Samantha Shannon var en för mig okänd fantasybok när jag bestämde mig för att delta i en kompisläsning ifjol.

Körsbärsträdgåden av Anton Tjechov läste jag alldeles för noggrant för jag skulle analysera den till en kurs i litteraturvetenskap i höstas. Jag vet inte om jag var så förtjust i själva vetenskapen, och överhuvudtaget är det lite svårt att läsa dramatik, mycket lättare att se på teater, men Tjechovs noveller gillade jag i min gröna ungdom.
Det blev min trio idag. Snart blir det dags att jobba lite också denna tisdag.
Jag har inte läst någon av dessa, men om jag gillar den Shannon som står oläst i hyllan så kanske jag läser även den här 🙂
Jag hade nog inte alls hört talas om Samantha Shannon förut.
passande trio, Tjechovs bok tror jag har i bokhyllan.
Trevligt!
Intressant trio, tror att jag sett Körsbärsträdgården på teater.
Det är nog bättre att se den på teatern än att bara läsa den!
Måste erkänna att jag nog inte hört talas om någon av dina böcker. Jag antar att det tillhör allmänbildningen att känna till Tjechovs verk.
Allmänbildning, tja, finns det något sånt ens?
Jag har läst Smultron och svek och de efterföljande tre böckerna i serien. Men har visst två kvar
Jag fortsatte också lite i serien, men minns just nu inte hur längt.
Inte läst någon av dessa, men skulle vilja läsa något av Tjechov i framtiden. Får kanske bli den 🙂
Kanske den passar, men jag rekommenderar nog hellre någon av hans noveller.
Tjechovs tänkte jag inte alls på. Har inte läst den, men väl sett den på Dramaten. De andra två var nya för mig.
Jag tänkte så mycket på Tjechov i höstas att den var färsk i mitt minne.
The Priory of the Orange Tree är så snygg 🙂
Ja, och dessutom hittade jag en temugg på loppis som matchade omslaget just ifjol våras medan jag läste boken. Oh så vackra bilder det blev.
Körsbärsträdgården tänkte jag inte alls på. Hm. Jag brukar blanda ihop dem med onkel Vanja när jag tänker på den.
Jag har för mig att jag läst onkel Vanja också, men den har jag så gott som inget minne av.
känner till första boken men jag har inte läst den. nr två känner jag inte alls till. den tredje har jag läst
Jag vill minnas att jag läste någon till i serien med Smultron och svek, men jag har också en Vinbär och vemod oläst i den serien. Den boken bor i sommarstugan.
Körsbärsträdgården har jag sett som pjäs. Jättebra!
Jo jag såg också en uppsättning på Youtube till just densamma kursen när jag skulle analysera.
Tjechov! Vad kul!
Ja, eller, kul, men den kallas faktiskt komedi.
Körsbärsträdgården var en stark kandidat till min trio, men sen blev det andra bokval. Tack för tips!
Jag hade den i mycket färskt minne efter höstens studier!
Har inte läst någon i din trio. Tack för tipsen!
Varsågod!