
Det är torsdag och Mia har ställt helgfrågan!
När ska man ge upp en bok man inte tycker om?
Jag lägger bort böcker rätt snabbt. Det här beror på att jag är en humörläsare, och kan ta upp en bok igen senare då jag är på ett annat humör. En bok får med andra ord åtminstone två chanser vid olika tidpunkter av mig. (Om jag alltså inte läser den genast.) Ibland fler än två chanser till och med. Däremot kan jag inte precisera något sidantal när jag sätter boken åt sidan.
Brukar du gå på releaser? Digitalt eller Irl?
Jag kommer inte ihåg att jag skulle ha varit på något release, varken IRL eller digitalt. Det känns ju som om jag BORDE gilla att releaser nu sker digitalt för då kan även jag som bor långt borta från det mesta delta på samma villkor som alla andra. Det gick ändå mycket snabbt för mig att tröttna på digitala träffar av olika slag, och just nu bävar jag för en utbildning jag ska gå på digitalt som kommer räcka en hel arbetsdag. Jag kommer bli tokig, eller somna. Eller båda. Jag får nog ta stickningen till hjälp så jag orkar hålla mig vaken och lyssna tror jag.
Visst vet jag att det är fint att ge ”en andra chans” men när det gäller böcker tror jag inte jag är så snäll … mer tack och hej, leverpastej!
Okej. Men för mig passar böcker olika bra till olika humör!
Jag visste inte ens att det fanns digitala releaser.
Jag har sett att det finns det nu..
egna böcker ligga och ”mogna” ibland
Jo, lånade böcker måste ju tyvärr lämnas tillbaka rätt fort.
För mig hänger all läsning på vilket humör jag är, så ibland kan en bok först inte fungera, men sen göra det.
Precis så är det för mig också!
Jo, ibland kan det vara idé att ge böcker en andra chans vid ett senare tillfälle. Helt riktigt.
Jag har kommit fram till att det fungerar så för mig.
Jag tycker det funkar jättebra med digitalt.
Så bra!