Jaha. Psykologiska thrillers- det känns rätt länge sen jag läste en sån. Men en sån liten sak ska väl inte hindra mej?
… jo jag är medveten om att Färjan av Mats Strandberg inte kanske är en psykologisk thriller, den är mer i ”splatter”-genren så att säga. Men i skrivande stund sitter jag på båt mellan Finland och Sverige så just nu känns den boken som en klockren psykologisk thriller. (Nej, det är inte så väl att jag ska till Bokmässan. Jag ska på arbetsläger till husvagnen i fjällen..)(Hur jag valde det framom bokmässan? Kärleken övervinner allt, eller vad brukar dom säga..)
Istvillingar av S.K. Tremayne läste jag i början på året och den är nog en psykologisk thriller. och lite spöklik dessutom. Yttre Hebriderna lyckades den inte dämpa min längtan till i alla fall.
En sån som du av Gillian Flynn kallade jag ”en lagom obehaglig historia, dessutom lagom kort när tid är en bristvara”. Men att jag hade tidsbrist redan i maj 2016?
The wasp factory av Iain Banks. En obehaglig historia, där man som läsare är lite osäker på personerna i boken hela vägen.
Jag tar den här boken också, No one gets out alive av Adam Nevill. Kanske mer åt en spökhistoria, men de obehagliga typerna i den här historien begränsar sig långt ifrån bara till dem som redan är döda. Och sen är det ju snart Halloween och jag brukar tipsa om den här som lagom Halloweenläsning.
Se där bara! Fem hemska böcker, inte alla kanske helt psykologiska thrillers men definitivt obehaglig läsning. Nu gäller det bara att sluta tänka på Färjan, här på färjan.
Usch, jag försökte verkligen att inte tänka på Färjan när jag åkte mellan Tallinn och Stockholm i sommar och det är ju ändå inte ens ”rätt” båt.
Nej, det här är Vasa-Umeå så det är ju inte heller ”rätt” båt men alldeles tillräckligt lika.
No one gets out alive måste jag verkligen skaffa, den låter bra 🙂
Skrämmande tyckte jag.
Färjan var för äcklig! de andra har jag inte läst, men Flynn tänker jag kolla upp
Flynn har skrivit en del.
Färjan vill jag inte läsa. Istvillingar gillade jag, liksom En sån som du. 🙂
Trevligt!
Huu, jag har läst Färjan! Den var riktigt hemsk att jag vill undvika färjan mellan till Finland:).
Du får ta flyget.
Vilka bra tips på hemska böcker. Flera jag inte kände till. Och de där Istvillingarna har många nämnt, blir mer och mer övertygad om att läsa den. Om Färjan tyckte jag mja. Inte tillräckligt läskig för min del för att vara rysare.
Har du tänkt på den när du är på en färja?
Haha! Nej, det har jag inte. Skulle kanske bli läskigare då förstås!
..jo..
Färjan har nog gjort så att jag kommer ha stora problem om jag faktiskt skulle hamna på en färja… 🙂
Man kan ju förtränga den men nu började jag fundera på den.. Nåväl, jag kom över och tillbaka hem också.