Jag vill hälsa på i.. (bokbloggsjerka)

Berätta om en ”bokmiljö” som du har besökt alternativt gärna skulle vilja besöka. Naturligtvis är det även okej att ta upp fiktiva miljöer om du vill det!

Annika själv tippar på många Hogwarts i den här veckans bokbloggsjerka.

Jag ska vara lite förutsägbar den här veckan tror jag. Inte så att jag kommer att svara Hogwarts (inte för att jag skulle tacka nej till ett besök där), utan att jag ju har ett område i världen som ligger mig speciellt varmt om hjärtat. Det vill säga Skottland.

skottlandsflagga

Jag har ju ställt in mig på att läsa Peter May’s trilogi som utspelar sig på Lewis. Lewis hör till de skotska öar jag ännu inte besökt, men som jag innerligt gärna skulle fara till.

Callanish standing Stones Stenar. Stående.

Bridge to nowhere Tolsta Bridge to nowhere.

Tolsta Beach Strand.

Dalbeag Beach Annan strand.

Lews Castle Lews castle.

A typical Lochs view Hus vid vatten.

Bilderna kommer från sidan The isle of Lewis.

Det bästa är faktiskt att jag har de två första böckerna i hyllan nu, och väntar bara på rätt tillfälle att sätta tänderna i dem.

56 reaktioner på ”Jag vill hälsa på i.. (bokbloggsjerka)

  1. Åh älskar Scotland! Edinburgh är en av mina absoluta favoritstäder och har man med sig någon med körkort i resesällskapet är det ju underbart att ta sig ut i högländerna. Har varit dålig på att utforska öarna, har det nöjet framför mig förhoppningsvis. Blir sugen på böckerna du pratar om.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s