Jag fick en utmaning av Feministbiblioteket.
Regler: Bloggaren skriver 8 fakta/vanor om sig själv. Den som blir utmanad skriver ett eget blogginlägg om sina 8 fakta/vanor och skriver in dessa regler. I slutet av inlägget skriver du 4 personer som du utmanar och skriver deras namn. Glöm inte att lämna en kommentar om utmaningen hos dem så att de vet att de har blivit utmanade och läser ditt blogginlägg.
Få se nu vad jag ska skriva.. mm, just det.
1. Jag är den enda person jag känner som har kört över sig själv med bil. Eller, ja, jag skulle stiga ur bilen då handbromsen lossnade, det var isigt och jag hade parkerat i en backe så bilen började glida bakåt. Vi stannade i en snödriva, bilen och jag, och jag satt fast, min dåvarande sambo (nuvarande äkta man) fick komma och rädda mig, sen han efter en stund märkt att något inte var som det skulle. De enda men jag fick från händelsen var blåmärken här och där.
2. Jag har tappat bort en massa saker, men aldrig en bok. En gång försvann en bok, när min bil blev stulen och boken låg i bilen. Det är den enda bok som är försvunnen, alla andra böcker vet jag var de är, eller kanske inte precis var de är om de blivit sålda på loppis, men jag vet att de blivit sålda på loppis.
3. Jag är en mästare på att göra andra saker än jag borde, och de enda gångerna vårt hem är riktigt fläckfritt rent är när jag borde göra något annat, som att tentläsa eller gå på ärenden som jag inte vill göra (tandläkare typ).
4. Jag dricker inte kaffe, om det inte har whisky inblandat.
5. Jag svimmar om jag ser blod. Trots det har jag gett blod tre gånger, och då var/är jag oerhört stolt!
6. Jag avskyr att sova i tält, vilket är ett allvarligt handikapp i vår familj som i övrigt gillar tältande.
7. Jag läser fortfarande godnattsaga för mina pojkar nästan varje kväll. Dom är nu nio och snart elva år. Vi har inte tänkt sluta med det inom den närmaste framtiden.
8. Min älsklingsmat är svamp, speciellt trattkantareller frästa i smör. Helst ska dom vara egenhändigt plockade också.
Så där, nu vet ni åtta onödiga saker om mig. Jag utmanar följande fyra: Boktok73, Bokmamma, Kajsas bokblogg och Bloggbohemen.

Åh, en till som inte dricker kaffe! Jag dricker det inte ens med whisky i
Helst med både whisky OCH vispgrädde för mig. Men man kan ju skippa både kaffet och grädden också i och för sig! (Ett par turer till Skottland har efterlämnat en viss förtjusning i whisky)
Det där med att göra andra saker än de man borde känner jag igen. Aldrig var vårt hem så välstädat som när en tenta närmade sig
Borde man kanske börja studera igen i syfte att få sitt hus städat?
Jag avstår nog gärna mer högskolestudier, de jag tog mig igenom höll på att ta knäcken på mig. Få rnog hitta på någon annan lösning
Hm, vad skulle vara lika effektivt? Kan inte komma på något just nu..
Nej, jag har inte lyckats komma på något som fungerar lika bra
Jag gör också ofta annat än det jag borde:) Absolut inget fel på att fortfarande läsa saga för barnen i den åldern. Det gjorde även jag när mina barn var små! Både jag och barnen tyckte att det var kul. Ibland hittade jag på egna berättelser också och dom kunde bli hur tokiga som helst!
Det vore ju kul att ha sån fantasi att man kunde hitta på egna berättelser!
Tält går bort för mig med. Liggunderlag och sovsäck lockar inte heller.
PS: Jag har svarat på utmaningen på min blogg.
Vad kul!
Tack för utmaningen. Mina svar finns här:
http://bokmamma.blogspot.se/2012/08/8-svar.html
Kul du ville svara!
Pingback: 8 fakta om mig själv « Kajsas bokblogg
Tackar för utmaningen! Mina svar: http://kajsasbokblogg.wordpress.com/2012/08/23/8-fakta-om-mig-sjalv/
Och kaffe med whiskey är det bästa sättet att dricka kaffe på!
Naturlightvis är det bästa sättet! Kul att du antog utmaningen!
Det var en rolig utmaning. Kul att läsa lite mer om alla bloggare. Det är ju lite anonymt ibland…